Cycnoches peruviana
Występowanie:
Ekwador i Peru. Rosną w wilgotnych tropikalnych i górskich lasach na wschodnich zboczach Andów. W Ekwadorze spotyka się je w prowincjach Napo i Zamora-Chinchipe na wysokościach 450-800 m. W Peru spotykane są w departamencie Hunuco w pobliżu Leoncio Prado w Cordillera Azul, na wysokości 1450 m.
Klimat:
Skrajne zarejestrowane temperatury to 32°C i -1°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 114 mm w grudniu do 600 mm w maju i we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,6/12,8°C w styczniu do 26,3/14,3°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Jesień, ale czasem kwitnie także w lutym.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W siedlisku w Peru rośliny kwitną od lata do początków jesieni, natomiast te w Ekwadorze kwitną późną jesienią i zimą.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej duży epifit o wzroście sympodialnym, dorastający do wysokości 15 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 8-11 cm długości. Gęsto skupione, podłużno-stożkowe do maczugowatych, pseudobulwy są całkowicie okryte szerokimi, obejmującymi je rurkowatymi osłonkami, z których w górnej części pseudobulwy wyrastają liście.
Liście:
Liście mają do 17 cm długości i 2-3 cm szerokości. Z osłonek w górnej części każdej pseudobulwy wyrasta kilka par lancetowatych liści. Są one dość miękkie, ułożone dwurzędowo i mają wachlarzykowate wzdłużne złożenia. Wyprostowane do rozpostartych liście mają gęste żyłkowanie na spodniej stronie, są ostro zakończone, a zwężone przy podstawie. Na krótkim odcinku powyżej połączenia ze złożoną pochewką liściową są złożone wzdłuż środkowego nerwu. Liście mają zmienną wielkość, a najmniejsze na dolnych osłonkach są wręcz tylko trójkątnymi wypustkami. Im wyżej na przyroście, tym są coraz większe.
Kwiatostan:
Boczny pęd kwiatowy, wyrastający wzdłuż osi osłonek w pobliżu środka najmłodszej dojrzałej pseudobulwy, może mieć różną długość zależnie od tego, czy są na nim kwiaty męskie, czy żeńskie. Pędy z kwiatami męskimi są długie i poza krótką wyprostowaną podstawą przyjmują pozycję zwisającą. Mogą mieć ponad 30 cm długości, a kwiaty rozwijają się na prawie całej jego długości. Pędy z kwiatami żeńskimi są bardzo krótkie, często niewiele dłuższe niż 2,5 cm, i także wyginają się lub zwisają wkrótce po wydostaniu się z osłonek.
Kwiaty:
Na kwiatostanie z męskimi kwiatami rozwija się wiele stosunkowo małych kwiatów, natomiast w przypadku kwiatów żeńskich jest ich tylko kilka, ale są większe.
 Foto: © Grażyna Siemińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Męskie kwiaty, w naturalnej pozycji z zawiniętymi płatkami, mają ok. 2 cm szerokości w poprzek płatków okółka wewnętrznego, ale mogą mieć ponad 3 cm długości od wierzchołka płatka grzbietowego do wierzchołka warżki. Płatki obu okółków są żółtawo-zielone z brązowawo czerwonymi plamkami. Warżka jest biała, oprócz pazura i 4 par maczugowatych wyrostków, które są zielone. Długi, zakrzywiony w kształcie litery U prętosłup jest zielony i ma czerwone plamki w kierunku wierzchołka, ale jest brązowy na dwóch trzecich swojej długości od strony podstawy. Pokrywa komory pyłkowej jest jasnożółta i ma ciemnoróżowe kropki. Wąskie, ostro zakończone, podłużnie lancetowate płatki obu okółków są silnie wygięte i skręcone. Po rozłożeniu mają ok. 2,8 cm długości i 0,6-0,8 cm szerokości, a płatki okółka wewnętrznego są nieco szersze niż płatki okółka zewnętrznego. Wąska, ostro zakończona warżka ma blaszkę z 4 parami maczugowatych wyrostków i zgrubienie z parą wydłużonych, zakrzywionych wyrostków. Prętosłup jest bardzo wysmukły, silnie wygięty w łuk i ma ok. 2,5 cm długości. Zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty mają warżkę w górnej pozycji. Płatki obu okółków w przypadku kwiatów żeńskich są szaro-zielone, warżka jest biała z szaro-zielonym wierzchołkiem, a prętosłup jest jaskrawo zielony. Elementy kwiatu są szeroko rozpostarte, grube i mięsiste.
 Foto: © Piotr Piesik. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kwiaty żeńskie mają ok. 6 cm średnicy z wąsko lancetowatymi, ostro zakończonymi płatkami okółka zewnętrznego, które mają 3,8 cm długości i 0,9 cm szerokości. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, a raczej sierpowate boczne płatki zewnętrzne zakrzywiają się do środka w kierunku wierzchołków. Szeroko lancetowate, ostro zakończone płatki okółka wewnętrznego mają długość 3 cm i szerokość 1,5 cm. Wąsko sercowata, ostro zakończona warżka ma prawie taką samą wielkość, jak płatki okółka wewnętrznego.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |